Poskusno delo – pisna ocena
Vprašanje: Delavec je ima v pogodbi o zaposlitvi določeno poskusno delo v trajanju šestih mesecev. Ugotovi se, da se ni dovolj izkazal. Ali mu je potrebno najprej izročiti oceno poskusnega dela, da se lahko pritoži, in šele potem odpoved ali se lahko kar v odpovedi napiše, zakaj delo ni bilo uspešno opravljeno?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)1 termina ocena poskusnega dela ne uporablja. V peti alineji 89. člena ZDR-1 je neuspešno opravljeno delo navedeno kot razlog, da lahko delodajalec delavcu redno odpove pogodbo o zaposlitvi. Podobna določba je v četrtem odstavku 125. člena ZDR-1, ki navaja, da lahko delodajalec delavcu redno odpove pogodbo o zaposlitvi, če v času trajanja ali ob poteku poskusnega dela ugotovi, da delavec poskusnega dela ni uspešno opravil. Z gramatikalno in logično razlago te določbe lahko zaključimo, da je treba oceniti delavčevo opravljanje poskusnega dela.
V praksi so kolektivne pogodbe tiste, ki predpisujejo način ocenjevanja, lahko pa ga delodajalec določi tudi v internih aktih. Iz sodne prakse jasno izhaja, da način spremljanja in ocenjevanja poskusnega dela določi delodajalec.2 Najpogosteje gre za komisijo, ki ocenjuje delavca.
Višje delovno in socialno sodišče zastopa sodišče, da posebna pisna ocena poskusnega dela, ki jo je podala komisija za spremljanje poskusnega dela, ni predpisana kot element odpovedi zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela in tudi ni zahtevana obrazložitev ocene poskusnega dela:
“Bistveno je, da je mogoče iz obrazložitve odpovedi razbrati razloge za negativno oceno poskusnega dela. To je v skladu s splošno zakonsko zahtevo, da morajo biti odpovedi, ki jih poda delodajalec, obrazložene (drugi odstavek 87. člena ZDR-1).”3
ZDR-1 ne predvideva možnosti zagovora (glej 85. člen ZDR-1) niti pritožbe ali ugovora zoper oceno. Tudi iz sodne prakse izhaja,4 da spremljanje in ocenjevanje uspešnosti poskusnega dela ni formaliziran postopek s posebnimi procesnimi zagotovili in ga ni mogoče primerjati na primer s pravdnim ali kazenskim postopkom, ki sta formalizirana.
Delavec tako ne bo uspešen v sodnem postopku z argumentom, da se ni mogel opredeliti do pisne ocene in argumentirano izpodbijati neuspešnosti poskusnega dela pred delodajalcem. To možnost bo namreč delavec imel v sodnem postopku, če bo vložil tožbo na zakonitost odpovedi, v kateri bo trdil, da je odpoved neutemeljena in da je poskusno delo uspešno opravil.
Opombe:
1 Ur. l. RS, št. 21/13 in nasl.
2 Glej na primer sodbo Višjega delovnega in socialnega sodišča Pdp 382/2020 z dne 5. novembra 2020.
3 Sodbi Višjega delovnega in socialnega sodišča Pdp 731/2022 z dne 12. septembra 2023 in Pdp 277/2016 z dne 25. avgusta 2016.
4 Sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča Pdp 4/2023 z dne 31. januarja 2023.
Glede na navedeno je torej bistveno, da v odpovedi natančno obrazložite, zakaj poskusno delo ni bilo uspešno opravljeno in kako je bilo to ugotovljeno.
Vir: Find-Info
ATLAS FINANCE D.O.O.